30 aastat kooli laulu- ja tantsupidu Jõhvi Põhikoolis

Tulge, kullad külalisteks
meie peole pidulisteks
oma tantsu hoidemaie
Nende sõnadega algas esimene kooli laulu ja tantsupidu 1992. aastal, kui esitasime iseseisva kontserdina üldtantsupeo kava.
Järgmistel aastatel kasvas tantsurühmade arv ja võib öelda, et tantsis kogu kool.
Esimesed peod toimusid koolimaja aulas ja võimlas, kus pealtvaatajatel ei olnud ruumi ja sageli nähti vaid tantsijate peanuppe ja valgeid pluuside varrukaid.
Tantsupeo traditsioonile pani aluse meie armas tantsuõpetaja Volli. Peod olid pikad, lausa nii pikad, et vahepeal oli vaheaeg, tantsijaid oli laval nii palju, et ära ei mahtunud ning tuli ka ette, et kaunistuseks sätitud dekoratsioonid löödi tantsuhoos lavalt minema.
Kolmekümne aasta jooksul on keskmine õpilane osalenud kooli laulu ja tantsupeol oma elus 11,5 korda ning selle ajaga oleme ainuüksi kooli laulu ja tantsupeol esitanud 884 laulu ja tantsu.
Kui me arvutame, et keskmise laulu pikkus on 3 minutit, siis oleme aastate jooksul pakkunud vaatamisrõõmu 44 tundi ja 20 minutit.
Kui mõelda tagasi nendele pidustustele, tulevad meelde rõõmsad hetked, kui tantsijad ja lauljad üheskoos esinesid. Tantsudest jäid mällu keerutavad sammud, südamest tulev rõõm ja ühtekuuluvustunne. Need hetked on kallid mälestused, mis elavad edasi kõikide lauljate ja tantsijate südametes.
Nendest mälestustest on saanud legendid ja lõbusad lood, mida ikka ja jälle uutele põlvedele räägitakse.
Siinkohal jätame nimed mainimata, aga hulgaliselt on olnud sekeldusi kingadega. Küll on esinetud kingadega, mis on hoogsa tantsu tantsimiseks pandud patsikummiga jala külge, et tantsu ajal kingad jalast ei lendaks. Samuti on tantsitud erinevate paaride kingadega, kus ühte jalga on surutud 4 numbrit väiksem king.
Pidustuste ajal on oluline oskus vahetada kiiresti riideid, mõnikord see ei õnnestu ja jõutakse lavale keset laulu.
Ja aja jooksul on tulnud ette ka seda, et peo proovides õpitakse tantsu lõpud ümber ja laps on saanud proovides teada, et peab puudujaid asendama peaaegu kõikides tantsudes.
Meie usinad tantsu- ja lauluõpetajad, kes on olnud aastate jooksul alati valmis reageerima, nad on nõus andma oma seljast pluusi ja jalast kingad, et tantsurühm laval hea välja näeks ja uskuge, seda on nad pidanud ka tegema.
Need lugematud patsid, mida on punutud, need nööbid, mida on õmmeldud, kraed, mida on sätitud ja muidugi kannatliku meele säilitamine prooviruumis.
Iga õpetaja teab, et proovist ei saa asja, kui lapse sees on mingi mure.
Tantsu ja lauluõpetaja pole lihtsalt tantsu või laulu õpetaja vaid noorte murede kuulaja, suhtedraamade siluja, motiveerija ja innustaja.
Juubelipeol osalesid kõik rahvatantsurühmad ja laulukoorid, kokku umbes paarsada last. Tantsurühmi juhendavad Tiina Aasmäe ja Diana Vähk ning koore juhendab Küllike Šapovalov. Traditsiooniliselt esinesid ka Jõhvi Gümnaasiumi tantsurühm Jõhvikas ja lastevanematest koosnev segarühm Jõhvikamoos õpetaja Taivo Aljaste juhendamisel.