Lülisamba kõverdumine ehk skolioos

Sümptomid ehk avaldumine
Haiguse algstaadiumis ei pruugi olla mingeid erilisi sümptomeid. Avaldumine on erinev vastavalt sellele, millises selgroo osas kõverdus on tekkinud.
Patsiendi ettekummardamisel tekib skolioosi korral lülisamba pöörlemise tõttu rinna osa muutuse korral roide küür ja nimme osa moondumise tõttu nimmepiirkonnas lihasvall.
Skolioosi süvenemisega tekib õlgade asümmeetria: üks õlg on kõrgemal kui teine. Samuti võib tekkida lonkamine, mis on tingitud jäsemete erinevast pikkusest.
Kaugele arenenud juhtudel, kui kaasneb rindkere deformeerumine, võivad probleemiks olla hingamishäired ja südamepuudulikkus.
Ravivõimalused
Skolioosi ravimine oleneb kõverdumise astmest.
Kui organism on kasvamise lõpetanud ja skolioos on vähe väljendunud, siis on piisav füsioteraapia või ravikehakultuuri rakendamine, et seljalihased tugevaks võimelda.
Noorukitel ja puberteedieas lastel mõõduka skolioosi korral on soovitav spetsiaalse korseti kandmine, mis aitab ara hoida edasise kõverdumise. Siingi on oluline füüsioteraapia, võimlemine ja ujumine.
Ennetamine
Skolioosi ennetamisel on oluline tähtsus. Tuleb jälgida noorukite ja laste eluviise: vältida pikaaegseid sundasendeid, pikaaegset istumist, et istumiseks oleks alati sobiv tool ning asend, kooliranits peaks olema alati kahe sangaga ning seda peaks kandma mõlemal, mitte ühel õlal. Olulisel kohal on ka liikumine ning kehaline kasvatus ja sportimine.

Allikas: www.haigekassa.ee

PROJEKTID JA KOOSTÖÖPARTNERID

AVALEHT KOOLIPERE ÕPPIMINE KOOLIELU DOKUMENDID AJALUGU TUNNUSTAME VASTUVÕTT VILISTLASTE KOKKUTULEK